شماره مطلب: 1349 تعداد بازدید: 176 زمان ایجاد: 1397‎/‎06‎/‎12
 

با حضور وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح، نسل جدیدی از موشک‌های صددرصد ایرانی به نام «فاتح مبین» رونمایی و در آستانه ۳۱ مرداد سالروز صنعت دفاعی کشور وارد چرخه تولید شد.   به گزارش جام جم آنلاین از میزان، روز دوشنبه (۲۲ مرداد) با حضور امیر سرتیپ «امیر حاتمی» وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح، نسل جدیدی از موشک‌های صددرصد ایرانی به نام «فاتح مبین» رونمایی و در آستانه ۳۱ مرداد سالروز صنعت دفاعی کشور وارد چرخه تولید شد.

 

«فاتح مبین» مجهز به جستجوگر پیشرفته و هوشمند با قابلیت نقطه‌زنی در زمین و دریاست که تست‌ها و آزمایش‌های خود را با موفقیت به پایان رسانده است.

 

امیر سرتیپ حاتمی «فاتح مبین» را موشکی چابک، رادارگریز، تاکتیکی و نقطه‌زن توصیف کرد که قادر است در همه ساعات شبانه‌روز و شرایط محیطی و جنگ الکترونیک دشمن، اهداف خاص مورد نظر را در روی زمین و دریا تشخیص داده و مورد اصابت قرار دهد.

 

«فاتح مبین» که تمام مراحل طراحی، تولید، زیر‌ساخت‌ها و آزمایش‌های آن در داخل کشور و توسط متخصصان وزارت دفاع صورت گرفته، این قابلیت را دارد که از تمامی موانع و سد‌های ضدموشکی عبور کند.

 

در شرایط تحریم‌های ظالمانه اقتصادی که دشمنان بر مردم ایران اسلامی وارد کرده‌اند و در حالی‌که کشور‌های مختلف جهان هزینه‌های هنگفت صد‌ها میلیارد دلاری را برای خرید تسلیحات نظامی صرف می‌کنند، شاهد هستیم که متخصصان متعهد و توانمند سازمان هوافضای وزارت دفاع با تلاش جهادی و شبانه روزی خود توانستند با به حداقل رساندن زمان دستیابی ایده به محصول، گام بلندی را در راستای افزایش قدرت دفاعی و بازدارندگی ایران اسلامی بردارند.

 

خانواده فاتح

 

«فاتح مبین» را می‌توان نسل پیشرفته موشک‌های نقطه زن و کوتاه‌برد جمهوری اسلامی ایران به حساب آورد.

 

پیش‌تر موشک‌های «فاتح ۱۱۰» و «فاتح ۳۱۳» توسط متخصصان هوافضای کشورمان تولید شده و در چرخه تجهیزات نیرو‌های مسلح وارد شده بودند.

 

موشک «فاتح ۱۱۰» با برد ۳۰۰ کیلومتر که ۶ سال پیش رونمایی شده بود، قادر به حمل کلاهک انفجاری با وزن ۵۰۰ کیلوگرم است؛ سرعت این موشک به ۴۵۳۳ کیلومتر در ساعت می‌رسد.

 

همچنین سه سال پیش (اواخر مرداد سال ۹۴) نیز موشک زمین به زمین «فاتح ۳۱۳» با برد ۵۰۰ کیلومتر رونمایی شد؛ ایران در آن زمان با تولید این موشک به جمع کشور‌های انگشت‌شمار معدود صاحب موشک‌های سوخت جامد مرکب نقطه زن رسیده بود. حالا نیز با تولید «فاتح مبین»، تعداد موشک‌های خانواده فاتح به عدد ۳ رسید.

                                                                                     منبع خبر : جام جم آنلاین

© 2011 Designed and Developed By Jalil Aryan