آخرین خبرها
خانه / اخبار / پیام تسلیت مقامات کشورها برای شهادت آیت‌الله رئیسی و همراهان

پیام تسلیت مقامات کشورها برای شهادت آیت‌الله رئیسی و همراهان

تسلیت دبیرکل‌سازمان همکاری اسلامی به شهادت رئیسی و هیئت همراه

 

«حسین ابراهیم طاها»، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی، شهادت «آیت الله رئیسی»، رئیس کشورمان و هیئت همراه ایشان را در سانحه دردناک سقوط بالگرد تسلیت گفت.

 

پرچم ایران در مقر سازمان‌ملل در ژنو نیمه برافراشته‌ شد

 

در پی شهادت شهید جمهور کشورمان «آیت الله رئیسی» و هیات همراهشان، پرچم ایران در مقر سازمان‌ملل در ژنو، نیمه برافراشته شد.

 

امروز پرچم جمهوری اسلامی ایران در مقر سازمان ملل متحد در ژنو در سوگ شهادت سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور و حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و سایر هیئت همراه نیمه‌افراشته شد.

 

ژاپن شهادت آیت‌الله رئیسی را تسلیت گفت

 

سخنگوی دولت ژاپن درپی سانحه سقوط بالگرد رئیس‌جمهور و همراهان ایشان، به ملت ایران تسلیت گفت.

 

«یوشیماسا هایاشی»، سخنگوی دولت ژاپن، درپی شهادت آیت‌الله رئیسی و حسین امیرعبداللهیان وزیر امور‌خارجه کشورمان و هیئت همراه، عمیق‌ترین تسلیت خود را به دولت و مردم ایران ابراز کرد.

 

پیام تسلیت رئیس‌جمهور تاجیکستان خطاب به رهبری

 

با صدور پیامی، رئیس‌جمهور تاجیکستان، شهادت رئیس‌جمهور کشورمان را به مقام معظم رهبری و ملت ایران تسلیت گفت.

 

امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان با ارسال پیامی شهادت سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران را به مقام معظم رهبری ایران تسلیت گفت.

 

متن پیام تسلیت ایشان خطاب به حضرت آیت‌الله سید علی خامنه‌ای، رهبر انقلاب اسلامی ایران به شرح زیر است:
«خبر درگذشت جانسوز سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران و هیئت همراه، ما و همه مردم تاجیکستان را بسیار اندوهگین کرد.

 

ما با ادای احترام به شخصیت سید ابراهیم رئیسی به عنوان یک دولتمرد برجسته، سهم سازنده زنده‌یاد را در رشد و توسعه همه‌جانبه روابط دوستانه و همکاری‌های سودمند بین تاجیکستان و ایران و حل مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی بسیار بلند ارزیابی می‌نماییم.

 

در ارتباط با این ضایعه بزرگ، مراتب همدردی و تسلیت خود را به جنابعالی، ملت دوست و برادر ایران، خانواده و بستگان آن مرحوم ابراز می‌دارم.

 

از خداوند متعال برای شهدا، رحمت و مغفرت و برای مردم کشور دوست ایران، صبر جمیل مسئلت دارم.

 

در این لحظه‌های غم‌انگیز در کنار ایران و مردم آن هستیم.”

 

رئیس‌جمهور ایران، روز یکشنبه برای افتتاح سد مرزی «قیز قلعه‌سی» به استان آذربایجان شرقی سفر کرده بود و بالگرد حامل او در مسیر بازگشت به تبریز در «جنگل دیزمار» در محدوده عمومی بین ورزقان و جلفا استان آذربایجان شرقی دچار سانحه شد. در پی این حادثه رئیس جمهور، وزیر خارجه کشورمان و همراهان به شهادت رسیدند.

 

رئیس‌جمهوری آفریقای جنوبی: فقدان آیت‌الله رئیسی یک تراژدی غم‌انگیز است

 

«رامافوسا»، رئیس‌جمهوری آفریقای جنوبی در پیام تسلیت به رهبر معظم انقلاب، دولت و ملت ایران، فقدان آیت‌الله سید «ابراهیم رئیسی»، رئیس جمهوری اسلامی ایران را یک تراژدی غم‌انگیز عنوان کرد.

 

در پیام رامافوسا آمده است: از طرف دولت و مردم آفریقای جنوبی، تاسف عمیقم را به محضر آیت الله خامنه ای رهبری معظم ایران، دولت و مردم این کشور اعلام می کنم.

 

رئیس‌جمهور ازبکستان شهادت رئیسی و همراهان ایشان را تسلیت گفت

 

شوکت میرضایف، رئیس جمهور ازبکستان با صدور پیامی، شهادت دلخراش «آیت الله رئیسی»، رئیس جمهور شهید کشورمان و تیم همراه ایشان را تسلیت گفتم.

 

شوکت میرضایف، رئیس جمهور ازبکستان: حضرت آیت الله سید علی خامنه ای رهبر عالى دینى جمهوری اسلامی ایران

إِنَّا للهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعونَ

خبر شهادت جناب آقای ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران و مقامات بلندپایه همراه ایشان در نتیجه فاجعه اتفاق افتاده قلبهای ما را به لرزه درآورد.

رئیس جمهور ابراهیم رئیسی فرزند فدائی واقعی میهنش و دولتمرد و سیاستمدار مورد احترام بی حد ملت خود بود که تلاشهای بی نظیری را در راه پیشرفت ایران و رفاه مردم کشور و افزایش اعتبار کشورش در عرصه بین المللی انجام میداد.

یاد روشن برادر عزیز ما که سهم بزرگی در توسعه همکاری گسترده و روابط متقابلاً سودمند و درازمدت میان ازبکستان و ایران ادا کرده است در خاطره ما بطور دائم حفظ خواهد شد.

در این لحظه های غم انگیز و سخت، خدمت حضرت عالی و ملت دوست ایران صمیمانه تسلیت عرض میکنیم و از خداوند متعال خوستاریم که جان باختگان را رحمت کند و به خانواده ها و همه نزدیکان آنها صبر جمیل عطا نماید.

 

تسلیت مسرور بارزانی درپی شهادت رئیسی

 

مسرور بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق شهادت آیت‌الله رئیسی و هیئت همراه را تسلیت گفت.

 

در متن پیام تسلیت مسرور بارزانی نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق آمده است:

 

درگذشت آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور ایران، وزیر امور خارجه و همراهن وی را به رهبری، دولت و مردم ایران تسلیت می‌گوییم و صمیمانه هم‌دردی می‌کنیم.

 

در این شرایط سخت، ما بر حمایت خود از مردم جمهوری اسلامی ایران تاکید می‌کنیم.

 

اردوغان شهاد رئیسی را تسلیت گفت

 

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه در پیامی شهادت رئیس‌جمهور کشورمان را تسلیت گفت.

 

در متن پیام اردوغان آمده است:

 

ما در روزهای سخت در کنار همسایمان ایران هستیم و از خداوند متعال برای همکار عزیزم، برادرم و رئیس‌جمهور محترم جمهوری اسلامی ایران آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی که با خبر شدیم متأسفانه در سانحه بالگرد دار فانی را وداع گفت، طلب مغفرت دارم.

 

برای وزیر امور خارجه ایران و سایر کسانی که در همان بالگرد جان خود را از دست دادند آرزوی رحمت الهی دارم.

 

اینجانب تسلیت عمیق خود را به ملت و دولت دوست و برادر ایران به‌ویژه به مقام معظم رهبری و خانواده محترم رئیس‌جمهور و سایر درگذشتگان اعلام می‌دارم.

 

من به عنوان یک همکار که شخصاً شاهد تلاش‌های ایشان برای صلح مردم ایران و منطقه در دوران مسئولیت بودم، با احترام و سپاس از آقای رئیس یاد می‌کنم.

 

تسلیت پوتین به رهبر معظم انقلاب درپی شهادت آیت‌الله رئیسی

 

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه شهادت رئیسی را به رهبر معظم انقلاب تسلیت گفت.

 

در پیام ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه آمده است:

 

صمیمانه‌ترین تسلیت‌های ما را در رابطه با فاجعه عظیمی که بر مردم ایران وارد و منجر به جان باختن آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور و همچنین تعدادی دیگر از شخصیت‌های برجسته حکومتی شما شد، بپذیرید.

 

سید ابراهیم رئیسی سیاستمداری برجسته بود که تمام عمرش وقف خدمت به میهن بود. او به حق از احترام بالایی نزد هموطنان خود و اقتدار قابل توجهی در خارج از کشور برخوردار بود.

 

وی به عنوان دوست واقعی روسیه، مشارکت شخصی ارزشمندی در توسعه روابط حسن همجواری بین کشورهایمان داشت و تلاش زیادی برای رساندن آنها به سطح مشارکت استراتژیک انجام داد.

 

لبنان برای شهادت «آیت‌الله رئیسی» سه روز عزای عمومی اعلام کرد

 

«نجیب میقاتی»، نخست وزیر لبنان به مناسبت شهادت «آیت‌الله رئیسی» رئیس جمهوری اسلامی ایران و تیم همراه ایشان، سه روز عزای عمومی در این کشور اعلام کرد.

 

«نجیب میقاتی» نخست وزیر دولت پیشبرد امور لبنان با صدور دستورالعملی، در غم شهادت آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران، سه روز عزای عمومی در لبنان اعلام کرد.

 

پیشتر نیز محمد شهباز شریف نخست وزیر پاکستان که کشورش کمتر از یکماه پیش میزبان رئیس جمهوری اسلامی ایران بود، با ابراز تاسف از شهادت آیت‌الله رئیسی و همراهان ایشان، در غم این ضایعه اسفناک یک روز عزای عمومی در پاکستان اعلام کرده بود.

 

آیت الله سید ابراهیم رئیسی، آیت الله آل هاشم نماینده ولی‌فقیه و امام جمعه تبریز، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی، سردار سیدمهدی موسوی فرمانده یگان حفاظت رئیس‌جمهوری و تعدادی از محافظین و خدمه بالگرد از سرنشینان بالگرد حامل رئیس‌ جمهور بودند که روز گذشته بر اثر سانحه هوایی به شهادت رسیدند.

 

هواپیمای حامل این شهدا عصر یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ در مسیر بازگشت آنان از مراسم افتتاح سد قیز قلعه‌سی به سمت تبریز، در منطقه ورزقان استان آذربایجان شرقی دچار سانحه هوایی شد.

 

واکنش پادشاه اردن به شهادت رئیس‌جمهور ایران

 

پادشاه اردن نیز در کنار دیگر مقامات کشورهای جهان به شهادت رئیس جمهور کشورمان واکنش نشان داد.

 

عبدالله دوم پادشاه اردن به شهادت آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی و جمعی از همراهان ایشان در یک سانحه هوایی در شمال غرب کشورمان واکنش نشان داد.

 

پادشاه اردن در پیام خود تاکید کرد: در این شرایط سخت در کنار برادرانمان در ایران هستیم.

 

تاکنون مقامات بسیاری از کشورهای منطقه و جهان شهادت رئیس‌جمهور و وزیر خارجه کشورمان را در یک سانحه هوایی تسلیت گفته‌اند.

 

وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان شهادت رئیسی را تسلیت گفت

 

درپی سقوط بالگرد حامل آیت‌الله رئیسی و هیئت همراه، وزیر خارجه جمهوری آذربایجان شهادت آیت‌الله رئیسی و همراهان ایشان را تسلیت گفت.

 

در متن تسلیت وزیر خارجه اذربایجان آمده است:

 

خبر درگذشت آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور ایران، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی، امام جمعه تبریز، محمد آل هاشم و سایر همراهان به شدت متأثر شدیم.

 

سانحه سقوط هلیکوپتر را به خانواده‌ها و بستگان قربانیان تسلیت می‌گوییم.

 

ترکیه شهادت رئیس‌جمهور و وزیر خارجه ایران را تسلیت گفت

 

وزیر خارجه ترکیه روز دوشنبه در پیامی شهادت رئیس‌جمهور و وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در سانحه بالگرد را به ملت و دولت ایران تسلیت گفت.

 

هاکان فیدان وزیر امور خارجه ترکیه امروز (دوشنبه) شهادت آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی ریاست‌جمهوری اسلامی ایران و حسین امیرعبداللهیان همتای ایرانی خود را تسلیت گفت.

 

فیدان با صدور بیانیه‌ای ضمن ابراز هم‌دردی و تسلیت به ملت و دولت ایران درپی سانحه بالگرد حامل رئیس‌جمهور و وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، گفت که پس از این حادثه بین مقامات آنکارا و تهران همکاری نزدیکی وجود دارد.

 

سریلانکا شهادت «آیت‌الله رئیسی» و هیات همراهشان را تسلیت گفت

 

در پی شهادت «آیت الله رئیسی»، رئیس جمهور کشورمان و هیات همراه ایشان، رییس جمهور سریلانکا با صدور پیامی، گفت: سریلانکا از درگذشت غم انگیز رئیس جمهور، وزیر امور خارجه و دیگر مقامات ارشد ایران، عمیقاً اندوهگین است.

 

وی تصریح کرد: عمیق‌ترین همدردی و تسلیت خود را به خانواده‌های داغدار، دولت و ملت ایران ابراز می‌کنم. فکر و دعای ما با خانواده رئیس‌جمهور و هیئت همراه است.

 

پیام تسلیت وزیر خارجه مالزی در پی شهادت رئیس‌جمهور ایران

 

«محمد حاجی حسن»، وزیر خارجه مالزی، در پیام تسلیت برای شهادت «حسین امیرعبداللهیان»، همتای ایرانی خود به همراه رئیس جمهور، یک تصویر از خود با امیرعبداللهیان به اشتراک گذاشت و نوشت: انا لله و انا الیه راجعون.

 

محمد حسن اعلام کرد: دعای من این است که ارواح درگذشتگان به فضل او (خدا) قرین رحمت شود و در کنار مومنین و آنهایی که اعمال صالح انجام می‌دهند، قرار گیرد. الفاتحه.

 

دبیرکل گردان‌های سیدالشهداء عراق شهادت «آیت‌الله رئیسی» و هیئت همراه را تسلیت گفت

 

«ابوآلاء الولائی»، دبیرکل گردانهای سید الشهدای عراق در پیامی شهادت رئیس جمهور اسلامی ایران و هیئت همراه ایشان را در حادثه دلخراش سقوط بالگرد به رهبر معظم انقلاب اسلامی و مردم ایران تسلیت گفت.

 

پیام تسلیت بشار اسد در پی شهادت رئیس‌جمهور

 

درپی سقوط بالگرد حامل آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی و هیئت همراه ایشان، بشار اسد شهادت رئیس‌جمهور و هیئت همراه را به ملت ایران و رهبر انقلاب اسلامی تسلیت گفت.

 

بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در پیامی اعلام کرد قلبا به نام خود و مردم کشور عربی سوریه، درگذشت(شهادت) ابراهیم رئیسی رئیس جمهور، حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه و همراهانشان را به آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای و دولت و مردم‌دوست ایران تسلیت می گوییم.

 

«لاوروف» درگذشت رئیس جمهور و «امیر عبداللهیان» را تسلیت گفت

 

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه، در پیام تسلیت خود به مناسبت شهادت «آیت‌الله رئیسی» و هیات همراه ایشان، گفت: ما همواره از این شخصیت‌های برجسته سیاسی به عنوان میهن‌پرستان واقعی جمهوری اسلامی یاد خواهیم کرد که قاطعانه از منافع کشور خود دفاع کردند و جان خود را در راه خدمت فداکارانه به میهن نثار کردند.

 

وزیر‌خارجه ارمنستان شهادت رئیسی و هیات همراهشان را تسلیت گفت

 

«میرزویان»، وزیر خارجه جمهوری ارمنستان در پی شهادت «آیت الله رئیسی»،رئیس جمهور کشورمان و هیات همراه ایشان، گفت: عمیق‌ترین مراتب تسلیت خویش را به دولت جمهوری اسلامی ایران، همکاران وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و ملت کشور دوست، ایران ابراز می نمایم.

 

تسلیت حزب‌الله درپی شهادت رئیسی

 

حزب الله شهادت رئیسی و هیئت همراه را تسلیت گفت.

 

در بیانیه تسلیت حزب الله آمده است:

 

حادثه دردناک شهادت آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور اسلامی ایران و شهادت برادر عزیز، دکتر حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران و آیت الله سید محمد علی آل هاشم نماینده امام خامنه ای در استان آذربایجان شرقی و دیگر برادران عزیز را تسلیت می گوییم.

 

رییس شورای اروپا شهادت «آیت‌الله رییسی» و هیئت همراه را تسلیت گفت

 

اتحادیه اروپا درگذشت «آیت الله رئیسی»، رئیس جمهور و امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در سانحه هلیکوپتر را تسلیت گفت.

 

رئیس شورای اروپا اعلام کرد که اتحادیه اروپا درگذشت «آیت‌الله رئیسی»، رئیس جمهور و «امیر عبداللهیان»، وزیر امور خارجه در سانحه هلیکوپتر را تسلیت می‌گوید.

 

رئیس‌جمهور آذربایجان شهادت آیت‌الله رئیسی را تسلیت گفت

 

الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان در پیامی به مقام معظم رهبری، شهادت رئیس جمهور کشورمان را تسلیت گفت.

 

در این پیام آمده است:

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، از خبر جان باختن دلخراش سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و سایر همراهان در سانحه بالگرد، تلفات سنگین برای مردم دوست و برادر جمهوری اسلامی ایران بشدت متاثر شدیم.

 

مردم ایران در شخص رئیس جمهور سید ابراهیم رئیسی، دولتمردی برجسته را از دست دادند که تمام عمر با فداکاری و وفاداری به کشورش خدمت کرد.

 

یاد و خاطره گرامی او همیشه در قلب ما زنده خواهد بود.

 

در این روز غم‌انگیز، از درگاه خداوند متعال برای ملت دوست و برادر ایران صبر و بردباری مسئلت می نمایم، در غم و اندوه آنان شریک هستیم، تسلیت خود را شخصا و از طرف مردم آذربایجان به شما، خانواده و بستگان آن مرحوم و تمامی بازماندگان تسلیت عرض می نمایم.

 

پرچم سفارت روسیه به حالت نیمه افراشته در می‌آید

 

سفارت فدراسیون روسیه با اندوه فراوان از درگذشت جناب آقای سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران، جناب آقای حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و تعدادی دیگر از شخصیت‌های مهم دولتی در اثر سقوط بالگرد مطلع شده است.

 

سفارت فدراسیون روسیه اعلام کرد: در پی اعلام این سانحه بسیار تلاش کردیم تا به دوستان ایرانی خود کمک کنیم و با تصمیم رئیس‌جمهور روسیه، نیروهای امدادی وزارت حوادث غیرمترقبه روسیه فورا به ایران اعزام شدند.

 

به نشانه همبستگی با دوستان ایرانی، پرچم سفارت روسیه به حالت نیمه افراشته در می آید.

 

تسلیت رئیس‌جمهور مالدیو به ملت ایران درپی شهادت آیت‌الله رئیسی

 

درپی درگذشت آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی و تیم همراه ایشان، رئیس جمهور مالدیو با ملت ایران ابراز هم‌دردی کرد.

 

در پیام محمد مویزو رئیس‌جمهور مالدیو آمده است:

 

با اندوه فراوان از درگذشت نابهنگام دکتر سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران در سانحه غم انگیز هلیکوپتر، از خداوند متعال برای رئیس جمهور، عبداللهیان، وزیر امور خارجه و سایر جان باختگان این حادثه تاسف بار رحمت و جنت فردوس را مسئلت دارم.

 

بلاروس درگذشت آیت الله رئیسی را تسلیت گفت

 

وزارت امور خارجه بلاروس به مناسبت شهادت آیت‌الله ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران، پس از ابراز همدردی با مردم ایران، اعلام کرد که این یک ضایعه جبران‌ناپذیر تنها برای جامعه ایران نیست و دوست واقعی بلاروس درگذشت.

 

طالبان درگذشت رئیس جمهور ایران را تسلیت گفت

دفتر محمد عبدالکبیر معاون نخست وزیر طالبان در امور سیاسی با انتشار بیانیه ای از طریق RTA خاطرنشان کرد که افغان ها در این لحظه سخت در کنار ایران هستند.

 

الحوثی شهادت رئیسی و هیئت همراه را به رهبری و ملت ایران تسلیت گفت

محمد علی الحوثی عضو شورای عالی سیاسی یمن: شهادت رئیس جمهور رئیسی و هیئت همراهشان را به رهبری و ملت ایران تسلیت می گوییم. به یاری خداوند، ملت ایران همچنان به رهبران مخلص خود وفادار باقی خواهد ماند.

 

پیام تسلیت دولت نجات ملی یمن در پی شهادت رئیس جمهور اسلامی ایران و هیئت همراه

«ضیف الله الشامی»، سخنگوی دولت نجات ملی یمن در صنعاء، حادثه دردناک شهادت رئیس جمهوری اسلامی ایران و هیئت همراه را به رهبری، دولت و ملت ایران و تمام مستضعفان جهان تسلیت گفت.

 

پیام تسلیت عبدالله عبدالله از شخصیت‌های سیاسی افغانستان

 

با تأسف اطلاع یافتیم که جلالتمأب آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، حجت الاسلام آل هاشم امام جمعه تبریز، جناب امیر عبداللهیان وزیر امور خارجهٔ جمهوری اسلامی و شماری از همراهان شان در سانحهٔ سقوط هلی‌کوپتر در استان آذربایجان شرقی ایران جان باختند که موجب اندوه و تأثر خاطر گردید.

 

اینجانب این ضایعه بزرگ را به خانواده محترم شان، مردم دوست و برادر و دولت جمهوری اسلامی ایران تسلیت گفته و مراتب غمشریکی عمیق خویش را تقدیم می‌دارم.

 

از درگاه خداوند سبحان برای روانشاد سید ابراهیم رئیسی و همراهان شان رحمت و مغفرت الهی و برای خانواده های قربانیان و ملت بزرگ ایران صبر و استقامت مسألت دارم.

 

پیام تسلیت حکیم به رهبر و ملت ایران در پی شهادت رئیس جمهور و همراهانش

 

سید عمار حکیم، رهبر جریان حکمت ملی عراق در پیامی نوشت: با تأسف و تأثر خبر شهادت آیت الله سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران و شخصیت برجسته سیاسی اسلامی، و همچنین شماری از همراهان ایشان به خصوص آقای حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه، و امام جمعه تبریز و استاندار آذربایجان شرقی بر اثر سقوط بالگرد حامل آنان در شمال غرب ایران را دریافت کردیم.

 

در ادامه این پیام آمده است: نقش پررنگ آن فقید در حیات انقلابی و سیاسی و فرهنگی ایران و منطقه و جهان را گرامی می‌داریم و این سانحه را به رهبر معظم انقلاب امام خامنه‌ای صمیمانه تعزیت می‌گوییم و با ملت و دولت ایران هم‌دردی می‌کنیم و به خانواده و بستگان آن فقید تسلیت می‌گوییم و از خداوند متعال می‌خواهیم که آن فقید عزیز را مشمول رحمت واسعه خویش قرار دهد و در بهشت برین جای دهد.

 

پاکستان در پی شهادت «آیت‌الله رئیسی» عزای عمومی اعلام کرد

 

نخست وزیر پاکستان، گفت: پاکستان به نشانه احترام به رئیس جمهور ایران و همراهانش و در همبستگی با ایران برادر، یک روز عزا برگزار خواهد کرد و پرچم آن نیمه برافراشته خواهد بود.

 

«شهباز شریف» نخست وزیر پاکستان: پاکستان به نشانه احترام به رئیس جمهور ایران و همراهانش و در همبستگی با ایران برادر، یک روز عزا برگزار خواهد کرد و پرچم آن نیمه برافراشته خواهد بود.

 

پیام تسلیت وزیر خارجه مالزی در پی شهادت رئیس‌جمهور ایران

 

«محمد حاجی حسن»، وزیر خارجه مالزی، در پیام تسلیت برای شهادت «حسین امیرعبداللهیان»، همتای ایرانی خود به همراه رئیس جمهور، یک تصویر از خود با امیرعبداللهیان به اشتراک گذاشت و نوشت: انا لله و انا الیه راجعون.

 

محمد حاجی حسن وزیر خارجه مالزی در پیام تسلیت برای شهادت حسین امیرعبداللهیان همتای ایرانی خود به همراه رئیس جمهور، یک تصویر از خود با امیرعبداللهیان به اشتراک گذاشت و نوشت: انا لله و انا الیه راجعون.

محمد حسن اعلام کرد: دعای من این است که ارواح درگذشتگان به فضل او (خدا) قرین رحمت شود و در کنار مومنین و آنهایی که اعمال صالح انجام می‌دهند، قرار گیرد. الفاتحه.

 

تسلیت دولت مصر درپی شهادت رئیس‌جمهور اسلامی ایران

 

درپی سقوط بالگرد حامل رئیس‌جمهور و تیم همراه، دولت مصر شهادت آیت‌الله سید ابراهیم رئیس و هیئت همراه را تسلیت گفت.

 

ریاست جمهوری مصر در پیامی شهادتآیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور اسلامی ایران و هیئت همراه ایشان را در حادثه دلخراش سقوط بالگرد تسلیت گفت و با رهبری و ملت ایران در این مصیبت بزرگ ابراز همدردی و هم‌بستگی کرد.

 

پیام تسلیت بشار اسد در پی شهادت رئیس‌جمهور

 

درپی سقوط بالگرد حامل آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی و هیئت همراه ایشان، بشار اسد شهادت رئیس‌جمهور و هیئت همراه را به ملت ایران و رهبر انقلاب اسلامی تسلیت گفت.

 

بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در پیامی اعلام کرد قلبا به نام خود و مردم کشور عربی سوریه، درگذشت(شهادت) ابراهیم رئیسی رئیس جمهور، حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه و همراهانشان را به آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای و دولت و مردم‌دوست ایران تسلیت می گوییم.

 

«لاوروف» درگذشت رئیس جمهور و «امیر عبداللهیان» را تسلیت گفت

 

وزیر امور خارجه روسیه، در پیام تسلیت خود به مناسبت شهادت «آیت‌الله رئیسی» و هیات همراه ایشان، گفت: ما همواره از این شخصیت‌های برجسته سیاسی به عنوان میهن‌پرستان واقعی جمهوری اسلامی یاد خواهیم کرد که قاطعانه از منافع کشور خود دفاع کردند و جان خود را در راه خدمت فداکارانه به میهن نثار کردند.

 

«سرگئی لاوروف»، وزیر امور خارجه روسیه در پیام خود گفت: ما همواره از این شخصیت های برجسته سیاسی به عنوان میهن پرستان واقعی جمهوری اسلامی یاد خواهیم کرد که قاطعانه از منافع کشور خود دفاع کردند و جان خود را در راه خدمت فداکارانه به میهن نثار کردند.

 

وزیر‌خارجه ارمنستان شهادت رئیسی و هیات همراهشان را تسلیت گفت

 

وزیر خارجه جمهوری ارمنستان در پی شهادت «آیت الله رئیسی»،رئیس جمهور کشورمان و هیات همراه ایشان، گفت: عمیق‌ترین مراتب تسلیت خویش را به دولت جمهوری اسلامی ایران، همکاران وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و ملت کشور دوست، ایران ابراز می نمایم.

 

«میرزویان»، وزیر خارجه جمهوری ارمنستان در پی شهادت «آیت الله رئیسی»،رئیس جمهور کشورمان و هیات همراه ایشان، گفت: عمیق‌ترین مراتب تسلیت خویش را به دولت جمهوری اسلامی ایران، همکاران وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و ملت کشور دوست، ایران ابراز می نمایم.

 

تسلیت حزب‌الله درپی شهادت رئیسی

 

حزب الله شهادت رئیسی و هیئت همراه را تسلیت گفت.

 

در بیانیه تسلیت حزب الله آمده است:

 

حادثه دردناک شهادت آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور اسلامی ایران و شهادت برادر عزیز، دکتر حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران و آیت الله سید محمد علی آل هاشم نماینده امام خامنه ای در استان آذربایجان شرقی و دیگر برادران عزیز را تسلیت می گوییم.

 

دفتر نمایندگی سازمان ملل در تهران پیام تسلیت فرستاد

 

دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل درگذشت رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه کشورمان در سانحه سقوط بالگرد حامل وی و همرانش را تسلیت گفت.

 

دفتر نمایندگی سازمان ملل در تهران در پیامی اعلام کرد: سازمان ملل متحد در ایران مراتب تسلیت خود را به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران برای درگذشت آقای دکتر ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور محترم و آقای دکتر حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و سایر مقامات همراه در حادثه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ابراز می‌دارد.

 

تسلیت کره جنوبی به مردم ایران

 

کره جنوبی در پیامی شهادت آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران را به ایرانی ها تسلیت گفت.

 

کره جنوبی در پیامی ضمن تسلیت به ایرانی ها به علت شهادت آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران ابراز امیدواری کرد که مردم ایران بر غم از دست دادن وی فائق آیند.

 

وزارت خارجه این کشور امروز دوشنبه تسلیت خود را به به مناسبت درگذشت شهادت‌گونه آیت الله سید ابراهیم رئیسی و همراهان وی در سانحه سقوط بالگرد اعلام کرد.

 

روزنامه جونگانگ کره جنوبی نوشت: در بیانیه سخنگوی وزارت خارجه کره جنوبی آمده است که دولت سئول به علت درگذشت رئیس جمهور رئیسی و تیم همراهش در یک حادثه بالگرد، عمیق‌ترین تسلیت و همدردی خود را با خانواده‌های داغدار و مردم ایران ابراز می نماید.

 

این بیانیه در ادامه تاکید کرد: دولت از صمیم قلب آرزو می کند که مردم ایران با همدیگر بر اندوه از دست دادن یک رهبر در یک حادثه ناگهانی غلبه کنند.

 

وزیر خارجه سوئیس شهادت آیت الله رئیسی را تسلیت گفت

 

وزیر خارجه سوئیس شهادت رئیس‌جمهور و وزیر خارجه ایران و هیأت همراه آن‌ها در سانحه هوایی را تسلیت گفت.

 

وزیر خارجه سوئیس ایگنازیو کاسیس امروز دوشنبه در پیامی در شبکه اجتماعی ایکس اعلام کرد «با توجه به سانحه بالگرد که جان رئیس‌جمهور ابراهیم رئیسی، همتای (ایرانی) من حسین امیرعبداللهیان و هیأت‌ همراه آن‌ها را گرفت، به خانواده‌های قربانیان و شهروندان ایرانی که تحت تاثیر قرار گرفته‌اند، تسلیت می‌گویم».

 

پیام تسلیت مقتدی صدر در پی شهادت آیت‌الله رئیسی

 

رهبر جریان صدر در عراق با صدور پیامی، شهادت آیت‌الله رئیسی و هیات همراه ایشان را در سانحه هوایی تسلیت گفت.

 

مقتدی صدر رهبر جریان صدر در عراق با صدور پیامی در شبکه اجتماعی ایکس، شهادت آیت‌الله رئیسی و هیات همراه ایشان را در سانحه هوایی اخیر تسلیت گفت.

 

وی در متن این پیام تاکید کرد: ما با غم و اندوه شدید از خبر درگذشت رئیس جمهور ایران و هیات همراه وی مطلع شدیم و فقط می‌توانیم در پی این ضایعه عظیم به جمهوری اسلامی ایران تسلیت بگوییم.

 

مقتدی صدر افزود: ما امیدوارم ملت دوست و برادر ایران و عراق همچنان با امنیت و استقلال زیر سایه مرجعیت دینی ادامه مسیر دهند.

 

وی تاکید کرد: ما از خداوند متعال می خواهیم که سایه امنیت را بر ملت ایران بگستراند و از شدت این غم بزرگ بر امت اسلامی، عراق و غزه عزیز بکاهد.

 

تاکنون مقامات بسیاری از کشورهای منطقه و جهان شهادت رئیس جمهور و وزیر خارجه کشورمان و هیات همراه ایشان را در سانحه هوایی تسلیت گفته اند.

 

واکنش لهستان به شهادت آیت‌الله رئیسی

 

رئیس‌جمهور لهستان، شهادت رئیس‌جمهور و وزیر خارجه ایران را تسلیت گفت.

 

«آندری دودا»، به سقوط هواپیمای اسمولنسک در سال ۲۰۱۰ اشاره کرد که منجر به کشته شدن ۹۶ نفر از جمله «لخ کاچینسکی»، رئیس‌جمهور وقت لهستان شد.

 

وی در پیامی توئیتری نوشت: «لهستانی‌ها احساس شوک پس از از دست دادن ناگهانی رهبران سیاسی را درک می‌کنند. از این رو با درک ویژه به بستگان جانباختگان و ملت ایران در دعا و اندوه می‌پیوندیم.»

منبع:ایران آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *